Brány rockovej svätyne sa otvorili 28. augusta, tohtoročný PeaceFest ovládli rockové vášne

Autor: Radovan Butaš | 11.9.2015 o 14:24 | (upravené 13.9.2015 o 8:26) Karma článku: 2,44 | Prečítané:  314x

Bez kvalitnej rockovej muziky by sme boli len tvárna masa, dav ovládaný komerčnými vášňami alebo fundamentálnym presvedčením. Vďaka rockovej revolte sa zrodil metal a príbuzné žánre, výdatná hudobná potrava nie len pre mladých.

Návrat stratených synov crossoveru aj ligot hviezd i burácajúce tóny a melodické harmónie rozozvučili poslednú augustovú piatočňajšiu noc. Raz do roka rocková a metalová muzika obrátia svätý pokoj naruby a tak ako sa patrí, pomerí váhu drsných riffov v ohlušujúcom znení gitarových strún a basových liniek, postavených na rytmike bicích aj rinčiacich plechov.

GBELY/August. Taký bol aj PeaceFest 2015, mládeži a všetkým nestarnúcim rockerom zasvätený mestský hudobný festival, v rokových hájoch známy aj ako regionálna svätyňa rockmetalu. Teda, aspoň raz do roka.

Tradične sem vždy prichádza aj aspoň jedna vyberaná slovenská kapela. Tento rok si rockové lahôdky prišlo vypočuť na 320 ľudí, ale hudba sa niesla éterom aj za hranice svätyne. To u niektorých spoluobčanov vyvolalo vlnu nevôle voči podujatiam podobného akustického rázu. Už niekoľko rokov sa preto ozývajú hlasy, presťahovať PeaceFest do vhodnejších priestorov mimo večerného mesta. Rockmetalová svätyňa v areáli futbalového klubu TJ Nafta však zostáva aj naďalej.

Tento ročník bol výnimočnejší nad tie predchádzajúce. Tentokrát sme mohli opäť vidieť na pódiu našu crossoverovú legendu, o ktorej už nebolo počuť pekných pár rokov. Po oktáve sa z rockmetalového tieňa vynoril gbelský RISING (2000-2007). Ich návrat pred verné početné publikum miestnych skalných fanúšikov a znalcov vyberaných rockových žánrov bol naplnený impulzom lyrických veršov aj rozpamätaných spomienok na ročníky regionálnych koncertov, ktoré v minulosti odohrali. Vokalista skupiny Beavis sa nechal atmosférou strhnúť natoľko, že vo vytržení zostúpil z pódia medzi rozohnených fanúšikov, ktorí toto gesto s gráciou prijali.

Gbelské kultúrne pódium takto ožíva každoročne. Je určené najmä našim kapelám, ktoré bavia nás – domáce aj pozvané publikum kvalitnou autorskou hudbou. Prichádzajú sem aj zvučnejšie rockové mená. Tento rok festivalovú prehliadku otvorili Jud ˈNˈ Row a rockové pulzy rozprúdili Metropolis Jimmiho Cimbalu. Svojím lahôdkovým výberom pódium rozozvučili Sanchez Amsterdam a znovunájdení RISING. Nestori slovenského rocku Slobodná Európa odbili polnoc a rockový večer uzavrela nitrianska kapela Borra.Koncom augusta sa my gbelskí rockeri takto lúčime s letom a vítame nadchádzajúcu jeseň.

Mladým rockerom RISING pripomenuli, že kvalitne tvrdená muzika dokáže narásť aj v našich skúšobniach.

PeaceFest je synonynom miestnej rockovej tvorby. Vzišiel z miestneho undergroundu, z ktorého sa stal klenot gbelského hudobného archívu. Rockerské žezlo po rokoch absolvovaných odborným štúdiom hudby prevzali Sanchez Amsterdam, no zlatú korunu kráľov má každá kapela vlastnú. Je to fanúšikovská základňa. RISING svojim vystúpením predstavili z metalických strún utkané hity, ktoré odzneli éterom, aby vyburcovali publikum pod pódiom k spontánnemu tancu. Otváračky Terror a Cybernetic Hand sa prehnali éterom ako elektrizujúca vlna. Dovedna 12 naplánovaných skladieb v koncertnom podaní. Chalani oprášili známe akordy a v nášupe naložili D. M., Tibet, Points, Sweet Agony, Demise. K záveru vystúpenia sme si v crossoverovom opojení vypočuli tri skladby Annabeth, Truth Unreal a Sickness of man kind. Na dôvažok Step to your face a Fragile pripravili živnú rockovú pôdu pre Slobodnú Európu.

Zaslúženou odmenou bol pre kapely burácajúci potlesk a skandovanie o prídavok. Publikum sa dočkalo, sú to gestá hodné rockových kráľov. Skalné publikum najviac potešili chalani Beavis, Dave, Bunny a Komo ako Rising. Tí sa tento rok naposledy predstavia ešte na free pódiu po siedmej hodine večernej na Skalických dňoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Koľko nakazených má VW, Tesco či U. S. Steel? Top podniky bojujú i mlčia

O prepúšťaní a dosahoch veľmi hovoriť nechcú.

Minúta po minúte: Prezidentka odmieta sankcie za neúčasť na testovaní

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.


Už ste čítali?