Júnom začína plavebná sezóna na Morave

Autor: Radovan Butaš | 12.6.2015 o 13:27 | (upravené 12.6.2015 o 19:49) Karma článku: 2,76 | Prečítané:  330x

Aktualizované: Začína sa hodinu pred obedom. Ukážka hasičského športu, hudobný aj tanečný kultúrny program a plavby po Morave pre každého. Horúčava láka k vode.

Otvárací ceremoniál bude sprevádzať bohatý kultúrny program, chýbať nebudú ani Hasiči. Zbor Seniorov rozozvučí a Zuškári rozprúdia detské súťaže, skákací hrad a to nie je zďaleka všetko. Vlani sa tu odomykalo strieborným kľúčom vo vlnách modrej oblohy.

GBELY. Adamovská turistická sezóna je už nachystaná. Dlhoočakávaná ceremónia odomykania vody je za dverami. Tráva na protipovodňovom vale je už vykosená a nad cestou k splavu sa klenie brána. Volá k vode. Loďou hoci aj do Kopčian – ak voda pustí, už od 13. júna. Plaviť sa bude podľa počasia a stavu vody každý deň v týždni. Dospelí po dve eurá, pre ostatných za polovicu. Pomoravie je na výlety stvorené. V gbelskom Adamove aj tento rok volajú na besedu susedné Tvrdonice a neďaleký archeopark v Mikulčiciach.

Hasiči budú dávať nie len pozor

Miestny Dobrovoľný hasičský zbor si pripravil na tento horúci deň ukážku dorasteneckého súťažného útoku a skúsiť si ho budú môcť aj dospelí a staršie deti. Tie menšie majú nachystané džberovky. Kropenie vodou v túto očakávanú páľavu určite príde vhod. No naši hasiči toho majú na programe v sobotu viacej. Po obede vyrážajú na prvé koloZáhoráckej hasičskej ligy do Moravského sv. Jána.

Do sveta po vode, tak ako starí Veľkomoravania

Rieka Morava a jej spoločný úval s Dyjí a Myjavou bol pre Záhorie v stredoveku dôležitou vodnou cestou. Aj keď sa v súčasnosti tadiaľto tovar nepreplavuje, tak v budúcnosti – za najbližších dvadsať rokov by sa tento plán mohol vďaka európskym rozvojovým fondom stať skutočnosťou.

Už štyri roky sa tak dá plaviť po pramiciach a po vytýčení nástupných bodov sa dá plaviť aj na raftoch z Kopčian, až do Brodského. Keby ste sa však pozreli do máp, nájdete tam množstvo slepých korýt starej Moravy. Niektoré sú zasypané na lúky, iné sa za povodní napĺňajú vodou. Tie chránené si príroda opatrí sama. Zarastú hradbou vysokých tráv a kriačia. Kto tadiaľ už išiel bicyklom vie o čom hovorím. Na magistrále sa toho dá zažiť viac aj počas každoročného otváracieho ceremoniálu. Svoju druhú konferenciu tu otvoria vyslanci ríše víl, vodníkov a iných bytostí.

Pribudnú v budúcnosti aj dobíjacie stanice pre elekrobicykle?

Cyklotrasa Brodské – Hodonín spája dva hraničné mosty. Gbelské prístavisko je v súčasnosti jedinou alternatívnou spojnicou medzi protiľahlou Moravou a slovenským Záhorím. Cyklisti ju aktívne využívajú už dlhé roky. Pomaly pribúda aj elektrobicyklov, nie každý si trúfa na náročnejšiu cyklotúru. Infraštruktúra magistrály sa rozvíja len pozvoľna, nachádza sa totiž v pohraničnom pásme. Projektom stojí v ceste buď legislatíva alebo nedostatok peňazí. No v gbelskom prístavisku sa vďaka mobilnému bufetu občerstvíte už dnes a prievozník vás preplaví na tvrdonickú stranu štvrtú sezónu za sebou. Kto rád bicykluje aktívne, baterky má v sebe. Keď sa sem tam objaví elektrobicykel, možnosť dobiť baterku po ceste by padla vhod, zatiaľ je to však len sen z budúcnosti.

Vodou na sever, Mikulčicko-kopčiansky pamätník

Odvtedy, ako pri Kopčanoch odstránili bývalú vakovú hať, dá sa po vode dostať až k tamojšiemu archeoparku. Centrum v Kopčanoch sa pozvoľna buduje a ešte stále prebieha aj archeologický výskum u „Margity“. Tá vyniká nad zvyškom bývalých zámockých barokových záhrad spolu s neďalekou ruinou Kačenárne. Štvorcový žrebčín, takzvaný Štít v obci by sa po dokončení rekonštrukcie mal stať súčasťou plánovaného turistického zázemia. Práve tu by vďaka európskym miliónom mohlo niekedy v blízkej budúcnosti vzniknúť centrum s komplexnými službami. Zatiaľ tu sídli slovenská časť Mikulčicko-kopčianskej expozície a žrebčín dýcha nie len históriou. Stále tu žijú kone, o ktoré sa stará pán Stanislav Matulík.

Moravské protiľahlé brehy so svojimi pamiatkami mala už dávno prepojiť lávka pre peších a cyklistov, no od prvých ozvien v roku 2010 sú to po piatich rokoch, stále len sľuby na papieri a výsledok je zatiaľ ten, že v rámci medzinárodných rozvojových plánov sa na pravom brehu v smere od Hodonína brehy u Moravskej Novej Vsi upravili tak, že po korune hrádze povedie cyklocesta.

Na lávku cez rieku sa ešte čaká

Keď som pred nedávnom cestoval do Mikulčíc na prednášku o význame sv. Metoda na staroslovienskom písomníctve, musel som si nadísť zhruba desiatku kilometrov. Zbytočne. Nuž ale, keď sa žiada – tak sa ide. Po lávke by som tam bol síce za rovnaký čas, ale tak trochu inak. Však to poznáte, keď nejdete autom, ale pešo. Mikulčice lákajú - najmä preto, že tam tento rok otvorili vyhliadkovú vežu spolu novou muzeálnou budovou, ktorá rozvíja koncept paláca na akropoli. Tento archeopark je v srdci lúky obkolesenej lesom a prírodnou rezerváciou Skařiny.

Čaro lesku riečnej hladiny

Od odomknutia plavebnej sezóny v Gbeloch (13. 6. 2015) sa bude dať dostať na protiľahlý breh konečne bez zbytočného obchádzania. Keď si požičiate v Adamove bicykel, prievoz na druhú stranu a späť máte v cene. Viac o možnostiach tohto prístaviska nájdete tu.

O tohtoročnej sezóne sa šepkalo, že sa po moravskej hladine bude dať preháňať na vodnom skútri. Hračka za päť tisíc s adrenalínovou dynamikou než majú motorové pramice alebo rafty. Bude to len ukážka alebo ďalšia víkendová atrakcia? Isté je, že nadchádzajúcí víkend všetkých priaznivcov vodnej turistiky, i tých sviatočných čaká v okolí gbelského prístaviska bohatý kultúrny program. Bolo na čase, slnko páli už dobré dva týždne, zažili sme aj prvú tohtoročnú tropickú noc. Tak prečo nie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?