Litery na pomníkoch našich národných titánov, 230. rokov od narodenia Jána Hollého

Autor: Radovan Butaš | 27.3.2015 o 22:40 | (upravené 28.3.2015 o 9:24) Karma článku: 3,19 | Prečítané:  365x

Pamiatka Jána Hollého žije aj napriek utíchajúcemu záujmu o jeho dielo. Tvorca slovenského národného mýtu, keď on upadne do zabudnutia, padne do prachu aj naša identita?

BORSKÝ MIKULÁŠ. V uplynulých dňoch sme mali možnosť, pripomenúť si výročie 230. rokov od narodenia (24. 3. 1785) slovenského katolíckeho kňaza, spisovateľa a básnika Jána Hollého. Do národných dejín vstúpil v tridsiatych rokoch 19. storočia, keď vystaval pre slovenský národ monument v podobe eposov Svätopluk, Cyrillo-Methodiada a Sláv. Svoju tvorbu postavil na znalostiach z prekladov literatúry antických spisovateľov a ďalej rozšíril vlastnou básnickou zbierkou Selanki. Do jeho diela patria aj epické básne Žalospevi a duchovné piesne Katolíckeho spevníku, z ktorého piesne sa spievajú ešte aj dnes.

Pripomienka výročia narodenia Jána Hollého v Borskom Mikuláši bola ukážkou nášho nie len národného, ale aj regionálneho povedomia. Rodáci vzdali hold svojmu rodákovi už v nedeľu Svätou omšou, ktorá sa konala v miestnom kostole. Prítomní mohli načrieť do dávnej minulosti prostredníctvom literárno-historického pásma, keď Hollého život a dielo priblížila literárna vedkyňa - holologička, profesorka Eva Fordinálová.

V literárnom pásme rozozneli sa slová a myšlienky Jána Hollého v podaní národnej umelkyne Evy Kristínovej a Jozefa Šimonoviča. (pozor, zvuk!).

Sprievod sa vydal k rodnému domu Jána Hollého. Tu pri pamätníku, sa  miestne deti v dramatickom pásme vžili do dôb Hollého mladosti.

Stála expozícia múzea Jána Hollého má už svojich tridsať rokov

Objavil základný kameň slovenského národného mýtu

Cesty za jeho poznaním vedú viacerými smermi. Balvany, ktoré do nich padajú, sa dajú vždy obísť, no nie vždy ľahko. Ján Hollý žil na vrchole doby osvietenstva. Prichádzajúca revolúcia národov priniesla Slovákom kodifikovaný spisovný jazyk. Až do získania národnej slobody to bol zápas o identitu. V dobách bez internetu boli noviny a časopisy jedinou sociálnou sieťou a spojením s kultúrnymi a politickými hnutiami slovenského okolia v Rakúsko-Uhorskej monarchii.

Zapísané sú slová mýtov, ľudí obyčajných aj výnimočných. Literatúru národného mýtu obohatil aj Fr. Víťazoslav Sasinek a Martin Benka, dizajnér slovenského národného mýtu.

***

Ospravedlňte prosím zníženú kvalitu zvukových záznamov. Chyba nie je vo Vašom prijímači. Pracujeme na zlepšení záznamu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?