Tak kopni do vrtule, nech už sme tam

Autor: Radovan Butaš | 19.3.2015 o 0:53 | (upravené 20.3.2015 o 1:07) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  364x

Kultúrna fantastika. Trochu budúcnosti, trochu fantázie aj reality. Žijeme v ére skvelých nápadov, ešte stále je čo vymýšľať, ešte stále je priestor sa zlepšovať. Dokonalí budeme možno až o 500 rokov, ale žijeme práve teraz. No prečo sa neposunúť o desať rokov vpred, bude to tam vyzerať rovnako alebo sa niečo zmení aj tu na Slovensku?

Prišiel až okolo tretej, myslel som, že ma z neho porazí. O dve hodiny sme už mali riešiť vážne veci. Úplne bežné, že sa takto plány posúvajú. Však ešte nehorí, počkať mi preto nerobí problém. Ako tak sedím na lavičke a nechávam pôsobiť slnko na moju bledú tvár, pozerám do parku, kde sa hrajú decká s loptou.

Lietajú za ňou hore – dole, kopú o stošesť. Lopta, najvernejší kamarát. Dievčatá aj chlapci behajú po parku, každý s cieľom aspoň raz si kopnúť, prinajlepšom streliť gól do pomerne širokej brány bez brvna. Pomedzi dva stromy každú chvíľu preletí nie len lopta, ale aj celý kŕdel týchto amatérskych futbalistov.

Kúsok opodiaľ hromžia namosúrené matky na týchto šarvancov, majú strach o svoje ratolesti. O to intenzívnejšie však debatujú medzi sebou a riešia na plný plyn. Ich deťúrence behajú po detskom malomeste, preliezajú, štverhajú, kĺžu sa. Sem – tam sa nájde aj nejaký otec, čo vyrazil s deckom do terénu.

Kým ja sedím a čakám, život okolo mňa beží náramnou rýchlosťou, len ten môj sa ako keby zastavil. Zdá sa mi to ako celá večnosť, hádam nikto sa nevyhne tomuto syndrómu nedočkavosti. Vylovím z vrecka mobil, arogantnú sklenú tácku bez tlačidiel. Od toho času, čo prišiel do módy dotykový displej, nemôžem sa zbaviť túžby, mať opäť v rukách mobil s analógovým ovládaním. Môžem snívať alebo si zohnať veterána, vysúvačku alebo querty manažéra za tučné euro. S mojím štíhlym rozpočtom sa však musím spoľahnúť s týmto tu.

Zatiaľ čo prechádzam pesničky jednu za druhou, ako výstavný druh neurotika, vo vlnách sa rodí komunikácia. O chvíľku sa mi v rukách zatrepoce tento môj komunikátor a dozviem sa, že kamarát bude meškať päť minút. A ja čakám už pol hodiny.

Kým to prišlo do módy, od uvedenia na trhu až po prvú desiatku predaných kusov prebehlo aj päť rokov. Všetko, čo v továrni vyrobili išlo von. Tam už to celkom funguje, zabehlo sa to celkom rýchlo. Dnes sa to začína tlačiť aj medzi strednú triedu, stačí urobiť len skúšky, natočiť si stovku hodín a licencia je vaša.

Po dlhý čas to bol len obyčajný mýtus, až dovtedy to boli len špeciálne efekty a trocha fantázie. Lenže, to sa zmenilo, až som sa čudoval, že práve u nás. Zdalo sa mi to neuveriteľné, že práve, tu, v tejto krajine nie zrovna neobmedzených možností, ale tak budiž. Dobrý nápad, zaujímavá koncepcia, zopár rokov vývoja a vyrobili prvý funkčný koncept. Zaraz s ním obišli aj celý svet, tak ako sa patrí. Hneď po oficiálnom predstavení sa toho nabažili všetky noviny, hlavne tie ľudové, predsa len novinka tiahne vpred.

Teraz je toho už plný internet. Vyhľadávače to pchajú hádam všade. Stačí ak raz zo zvedavosti otvoríte nejakú ponuku a už sa toho nezbavíte. Raz som sa z práce nechal nalákať aj na team building, že vraj, aby nás motivovali k vyšším výkonom. Čo ja viem, dobre som sa najedol, podebatil s kolegami, ale mať to doma... To nie je pre mňa, ale kolega – kamarát sa na to dal. Zaľúbili sa mu slová z propagačných materiálov, celého ho to vzalo. Aj jeho úspory.

Na dnes som sa nechal tiež ako inak, prehovoriť. Bude to moja premiéra, s malou dušičkou dúfam, že na tom za ten čas všetko odladili. Videl som na streame zopár škaredých havárií, no tie trend nezastavia. O to viac zapojili marketing: „Spoznať život v oblakoch, dostať na chvíľu krídla a zaletieť si do diaľky môžete, aj keď nie ste desiatkový milionár. Ak raz zatúžite dostať krídla, načo si odopierať vášeň pre slobodu.“

Len toto by však nikoho nepresvedčilo. „Máte strach z lietania? U nás neplatí, že kto sa bojí, nesmie do lesa. S nami sa môžete strachu zbaviť, turbolencia s vami pohádže, možno vám na čelo vybehne aj pot, ale nič sa nedeje. Hodiny simulácií vám pomôžu zvládnuť stres z lietania.“ Zapojili do toho všetky spôsoby prípravy, kým vám to predajú, musíte prejsť ich tréningovým programom. Predsa len, ak by boli nezodpovední, išlo by im veľmi rýchlo o krk. Nôž naň im priložil štát, aby to nemali príliš jednoduché a urobili aj celkom dobre. Čoskoro však príde aj sem liberalizácia.

Na tom team buildingu to bolo celkom zaujímavé, musím uznať. Ale prenajať alebo nedajvôľu kúpiť, to nie. „Vravíte, že vám v tom chýba adrenalín? Zabudnite na predsudky. Už dávno to nie sú len počítačové hry. Posaďte sa na miesto šoféra - pilota a povedzte sami, aké to je mať krídla, aj keď len nanečisto. Hodiny, ktoré nalietate u nás vám už nikto nezoberie, navyše môžete získať certifikát s ktorým bude váš sen o skutočnom lietaní o krok bližšie k realite. Naučíme vás aeromobil rozbehnúť, vzlietnuť s ním aj bezpečne pristáť. Ukážeme vám, ako sa vysporiadať s turbolenciami, či ako udržať správny kurz. Nebude to žiadny problém...“ Asi to funguje, lebo harmonogram tohto centra je preplnený ako čakačka u lekára špecialistu po tom, ako zakázali objednávať na čas za príplatok.

A tak to vyzeralo aj tu. Lenže, koľkých to ozaj chytí, ja určite nie som výnimka. Mám rád klasiku, rýchle kolesá, dravý design a kvílenie pneumatík. Toto mi to predsa nemôže nahradiť. Navyše tie prvé modely vyzerali ako transformeri z ríše hmyzu. Niečo sa mi na tom však predsa len páčilo. Tie retrobudíky ako zo škodovky nemali chybu.

Kým tu ja uvažujem, moja prvá cesta sa chystá na svoj štart. V diaľke už badám, že je na ceste sem. Zatiaľ uháňa po ceste, no to sa o chvíľu zmení. S elegantným pátosom zastaví opodiaľ. Nevystupuje, čaká. Zbieram sa a kráčam vpred novým obzorom. Usadám vedľa neho, na miesto co-pilota, dobrodružstvo môže začať.

 

 20. 03. 15 Aktualizácia: Presun z Kultúry do Prózy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?