Seriál MOTOSHOP ŽUBOR CUP 2014 vyvrcholil pretekom v Gbeloch na Záhorí

Autor: Radovan Butaš | 21.9.2014 o 20:42 | (upravené 24.9.2014 o 9:34) Karma článku: 2,21 | Prečítané:  890x

Na miestnej trati sa tento seriál uskutočnil už po tretí raz. Víťazi prvých priečok si okrem cien od organizátorov prevzali aj poháre za víťazstvo v súťaži, ktorú vyhlásil primátor mesta Gbely. Posledná žuborovská pohárová súťaž vyvrcholila za dramatických okolností, podpísali sa pod ne zranení hráči aj počasie.

Gbely. Predposlednú septembrovú sobotu sa za humnami, v miestnej časti Cunín za kopčianskou odbočkou na Gbely časť Cunín - MOTOKROS, odohral posledný pretek MOTOSHOP ŽUBOR CUP 2014. Nová trať MX Gbely bola dejiskom dramatického posledného preteku seriálu SLOVAKIA MX & QUAD CHAMPIONCHIPS. Zo siedmich pretekov sa v Gbeloch pretekalo už druhý krát v tejto sezóne.

Na trati dlhej 1650 metrov pripravili jazdci divákom exhibíciu hodnú posledného preteku slovenského šampionátu MX & QUAD. Pretekalo spolu 16 kategórií strojov, ktorých účasť na gbelskej motokrosovej trati presahuje svojou účasťou hranice Záhoria. Miestna trať kvalitou ašpiruje na európsku úroveň, povedala v rozhovore organizátorka preteku Andrea Zmajkovičová a dodala, že budúcoročný šampionát 2015 tomu nasvedčuje s ohľadom na dobrú účasť pretekárov počas celého tohtoročného šampionátu.

Trať, ktorú na pretek pripravil tím klubu MX Gbely Petra Kovárika s piatimi lavicami, štyrmi odskokmi a toboganmi je adrenalínovým lákadlom miestnej časti Cunín. Podľa gbelského primátora Jozefa Hazlingera, miestni poslanci už odsúhlasili výkup 90 pozemkov. Dodal, že zostáva ešte doriešiť prístupovú komunikáciu z mesta pre miestnych, lebo cezpoľní návštevníci sa do priestoru trate dostanú od cesty I. triedy číslo 2., z odbočky na Motokros situovanej pri Kopčanoch. Podľa Radomíra Žubora, generálneho sponzora motokrosového šampionátu: "Ešte vlani sme sa sem dostali krížom cez pole od Gbelov, tá cesta nebola vtedy dobrá, ale tento rok nás naviedlo značenie pri kopčianskej štrkovni. S gbelskou traťou som spokojný, je prehľadná, situovaná na rovine, na relatívne malom priestore, takže vidno celú trať z jedného či dvoch miest. Ani podklad nie je zlý, je to piesok a dá sa tu jazdiť aj keď poprší."

Sobotňajšie počasie preteku prialo, no pred vyhlásením výsledkov sa schyľovalo k búrke.

Posledné odjazdené preteky súril nečas prichádzajúci z diaľav od Moravy. Riaditeľ preteku Jozef Bohuslav sa obával najhoršieho. Silný dážď a blesky našťastie pretekársku dráhu tesne obišli. No počas vyhlasovania výsledkov sa predsa len prehnala menšia prehánka a tak kvapky vody padajúce z oblohy symbolicky znamenali nie len smútok zo strateného víťazstva, drahocených bodov a prémiového umiestnenia ale aj pomyselné slzy šťastia pretekárov, ktorí podľahli v tesných kontaktných súbojoch o získanie tohtoročných majstrovských priečok, ale vyviazli bez trvalej ujmy na zdraví.

Poháre získané v tomto preteku sú hodnotnou trofejou pre každého oceneného jazdca. Pretekári predviedli vyoperovaný strach a dali pocítiť adrenalín aj divákom pri burácajúcich štartoch. Tento tvrdý šport sa nezaobíde bez zranení, hrozivo vyzerajúce kolízie a následné havárie sú toho dôkazom. Nehody neobišli ani záverečný pretek. Medzi vážnejšie zranenými bol aj miestny pretekár Ondrej Horinka, ktorého záchranári previezli do blízkej nemocnice v Skalici. V tvrdom kontakte s Dušanom Hrčkom, krátko po štarte prvej finálovej rozjazdy sa jeho stroj Yamaha YFZ 450 ccm, ktorý mu na pretek zapožičal miestny partner Dušan Vlk, dostal do súperovho zovretia. Sen o druhom mieste pohárovej súťaže v kategórii QUAD hobby sa rozplynul. Prvé miesto by mu ušlo o 6 bodov. V krátkom rozhovore po návrate z nemocnice uviedol, že neutrpel vážnejšie zranenia ani zlomeniny. Po kolízii, podľa toho čo si pamätá padol na prilbu.  Aj napriek neúspechu sa chce poďakovať za zapožičanie stroja. Strata pozície ho mrzí, pretože sa na túto súťaž oprávnene tešil. V preteku súťažil aj otec Peter Horinka so štartovným číslom 40 v seniorskej MX4 kategórii a mladší brat, tiež Peter, ktorému sa podarilo vybojovať piate miesto v kategórii MX2 Junior 250. Mrzí ma, že sa mi nepodarilo lepšie umiestniť, no dnes to nevyšlo. Mašina ma poslúchala celé závody. V závere bola trať už dosť rozbitá, čo sa z časti podpísalo aj pod môj horší výsledok, ale nemal som ani takú kondičku, akú som si želal. Musím viac trénovať. Stroj mám teraz nový, budúci rok prestúpim do druhej kubatúry, v terajšej kategórii ma už nepustia roky. Nie som ešte rozhodnutý, či sa zapíšem do profi alebo hobby kategórie, poznamenal na adresu svojho výkonu Peter Horinka mladší.

Štvrtú priečku v kategórii MX2 Začiatočník sa podarilo vybojovať tiež miestnemu pretekárovi s číslom 95 Dávidovi Snopkovi na mašine Kawasaki.

Zdravotnícka služba musela počas pretekov zasahovať ešte niekoľkokrát

Aj napriek štatútu bezpečnej trate, nehody sa nevyhli ani záverečnému preteku druhej sezóny žuborovských pretekov na Záhorí. Všetkým zraneným pretekárom Peter Kovárik za MX Gbely spolu s organizátorkou Andreou Zmajkovičovou želajú skoré uzdravenie. Zmajkovičová v rozhovore uviedla, že považuje túto trať za bezpečnú, „no aj napriek tomu tu nastali viaceré nehodové situácie, ktoré vyradili jazdcov z hry. Veľmi ma to mrzí a zraneným pretekárom prajem, aby sa čím skôr vyzdraveli. Primátor Jozef Hazlinger na adresu zraneného miestneho pretekára poznamenal: "Je veľká škoda, že náš pretekár Ondrej Horinka vypadol z dnešnej súťaže, lebo seriál mal veľmi dobre rozjazdený a vyzeralo to, že sa postaví na stupeň víťazov. Ale našťastie je len silno doudieraný a nie dolámaný. Prajem mu, nech sa jeho modriny skoro zahoja a aby ho táto nepríjemná skúsenosť neodradila od športu, ktorý má rád, aj preto, lebo je naším vzorným reprezentantom."

Miestneho preteku sa zúčastnili jazdci z kategórií MX OPEN začiatočník, MX2 začiatočník, MX2 junior, MX4, MX3 Hobby, MX2 Hobby, MX85, MX Profi a QUAD PROFI ELITE, HOBBY, SENIOR, JUNIOR, DETI a LADIES. Na 160 jazdcov zo Slovenska a okolitých štátov si naposledy v predposlednú septembrovú sobotu zmeralo svoje sily v sérii Motokros Žubor Cup 2014. Tento posledný závod sa odohral mimoriadne v Gbeloch. Organizátori zvolili piesočnatú záhorácku trať, ktorú v uplynulých dňoch zalievali výdatné dažde. Slnečné počasie, sprevádzalo celý sobotňajší pretek čo prispievalo v popoludňajších hodinách k vyššej prašnosti pretekárskeho povrchu. O kropenie trate sa postaral Vladimír Vanek s otcom, ktorí patria do radov gbelských hasičov. Prehánka, ktorá sa prihnala k večeru narušila ceremóniu udeľovania cien. No upršaným záverom sa sezóna nekončí. Na margo počasia po skončení preteku Andrea Zmajkovičová v záverečnom rozhovore poznamenala: "Keďže počasie je neúprosné a pri vyhlasovaní výsledkov začalo pršať, after party dnes nebude. Pripravujem, dá sa povedať taký ples pre jazdcov, takže tam sa všetci stretneme a oslávime ukončenie sezóny."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?