Britskí vedci objavili lacný indikačný test na HIV

Autor: Radovan Butaš | 28.10.2012 o 23:51 | (upravené 13.3.2015 o 1:22) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  97x

Otestovať sa na HIV alebo rakovinu bude už čoskoro lacnejšie a rýchlejšie ako doposiaľ, sľubujú vedci. Potrebujú však čas na testovanie, otvoria tak cestu nanotechnológiám do ľudského tela.

 

Vedci z Imperial College v Londýne objasnili v časopise Nature Nanotechnology spôsob, akým by v blízkej budúcnosti bolo možné testovať prítomnosť rakovinových buniek alebo nákazu vírusom HIV v počiatočných štádiách.

Testovací prostriedok je založený na indikačnej schopnosti preparátu farebne odlíšiť pozitívnu vzorku od negatívnej. Na prvý pohľad je teda možné voľným okom vyhodnotiť výsledok testu, čo predstavuje medicínsky prielom v oblasti diagnostiky rakoviny a HIV. Prítomnosť choroboplodných zárodkov odhalí chemická reakcia, výsledkom ktorej sú dve farby modrá, ako pozitívna a červená ako negatívna.

Pre BBC profesor Molly Stevens uviedol, že „táto metóda môže byť použitá aj v prípade, ak prítomnosť cieľovej molekuly je vo veľmi malej koncentrácii, čo značne zlepšuje diagnostiku ochorenia.“ Zároveň dodal, že takýto spôsob určovania vzoriek je priamo použiteľný pri testoch na prítomnosť rakovinových buniek po odstránení nádorov z organizmu.

Podobné indikačné testy, najmä na odhalenie vírusu HIV už existujú, sú však schopné odhaliť až pokročilé štádium choroby, keď už vírus v tele dosahuje vysokých koncentrácií.

Podľa doktora Roberta de la Rica by táto forma testu výrazne znížila náklady a celkovo finančnú náročnosť testovania chorých v chudobných častiach sveta.

Vedci očakávajú, že po dokončení výskumu bude indikátor stáť 10 krát menej ako súčasné testy, pričom je ešte potrebné ďalšie testovanie v širšom meradle pred tým než bude plošne zavedený.

 

 

 

http://www.bbc.co.uk/news/health-20084303

http://www.thesundaytimes.co.uk/sto/news/uk_news/National/article1157286.ece

http://www.nature.com/nnano/journal/vaop/ncurrent/full/nnano.2012.186.html

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?